
Zakłócenie kontroli ekologicznej
Zakłócenie kontroli ekologicznej to poważne naruszenie, które może skutkować odpowiedzialnością karną – prawo chroni nie tylko funkcjonariuszy, ale także same czynności kontrolne prowadzone w trosce o środowisko.
Funkcjonariusze publiczni podlegają szczególnej ochronie. Niekiedy ustawodawca przewiduje także specjalne zasady ochrony dla innych osób, jak na przykład nauczycieli. Zdarza się jednak także, że ustawodawca szczególną wagę przywiązuje nie tylko do ochrony samych pracowników, ale także dokonywanych przez nich czynności. Takim przykładem jest właśnie odpowiedzialność karna przewidziana za utrudnianie niektórych kontroli.
Ochrona środowiska
Art. 225 Kodeksu karnego przewiduje odpowiedzialność karną za utrudnianie lub udaremnianie czynności związanych z kontrolą w zakresie ochrony środowiska. Zgodnie z Prawem ochrony środowiska kontrole mogą wykonywać starostowie, wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Mogą oni także upoważnić pracowników podległych im urzędów, a w przypadku gmin także funkcjonariuszy straży gminnych.
Co ważne szczególnej ochronie podlegają wyłącznie pracownicy upoważnieni do przeprowadzenia kontroli i tylko w związku z tymi kontrolami.
Zakres kontroli
W przypadku kontroli wynikających z przepisów prawa ochrony środowiska kontrolujący, wykonując kontrolę, ma prawo do wstępu na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza, wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę, a na pozostały teren w godzinach od 6 do 22. Może także przeprowadzać badania lub wykonywać inne niezbędne czynności kontrolne, żądać pisemnych lub ustnych informacji, wzywać i przesłuchiwać osoby w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego, a także domagać się okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych związanych z kontrolą.
Trzeba zauważyć, że utrudnianie lub udaremnianie może dotyczyć tylko czynności, do których uprawniony jest kontrolujący. Dlatego jeśli na przykład ktoś nie pozwoli na wstęp w godzinach nocnych na teren, na którym nie jest prowadzona działalność gospodarcza nie będzie za to odpowiadać.
Utrudnianie lub udaremnianie, czyli?
Utrudnianie to każde zachowanie, które przeszkadza w sprawnym, normalnym przeprowadzenia czynności kontrolnych. Może to być stawianie biernego oporu co do rozpoczęcia lub dalszego przeprowadzenia kontroli, zakłócenie czynności kontrolnej ograniczającej osiągnięcie celów kontroli, uczynienie procesu kontroli bardziej skomplikowanym, wymagającym większego wysiłku i nakładu pracy.
Utrudnianiem będzie także wprowadzanie w błąd lub niewydawanie żądanych dokumentów. Przyjmuje się, że nie będzie natomiast utrudnianiem jednokrotne niestawiennictwo na wezwanie organu.
Udaremnianie to z kolei prowadzenie takich działań, które w ogóle uniemożliwiają przeprowadzenie kontroli. Może polegać na uniemożliwieniu dostępu do określonego pomieszczenia lub urządzenia czy dokonania niezbędnego nagrania filmowego lub dźwiękowego, lub niewykonania innego żądania kontrolującego, które zgodnie z przepisami o danej kontroli może on wysunąć wobec podmiotu kontrolowanego. Jest to takie zakłócenie przebiegu kontroli w stopniu uniemożliwiającym w ogóle lub w części jej osiągnięcie. Zachowanie sprawcy ma dotyczyć konkretnej czynności służbowej, ma polegać na utrudnianiu lub udaremnianiu wykonania takiej czynności, a nie całego postępowania kontrolnego.
Omawiane przestępstwo zaliczamy do tak zwanych przestępstw formalnych. Nie ma zatem znaczenia czy skutkiem działań było faktyczne nieprzeprowadzenie kontroli.
Inne kontrole objęte ochroną
Podobną ochroną objęte są także osoby przeprowadzające kontrolę z zakresu inspekcji pracy, jak również osoby upoważnione do przeprowadzania czynności w zakresie nadzoru i kontroli w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej lub w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowych.
Zakłócenie kontroli ekologicznej – podsumowanie
Zakłócanie kontroli, zwłaszcza w zakresie ochrony środowiska, podlega odpowiedzialności karnej. Przepisy chronią nie tylko funkcjonariuszy publicznych, ale także osoby upoważnione do przeprowadzania kontroli, m.in. w inspekcji pracy czy placówkach opiekuńczych.
Utrudnianie kontroli to działania komplikujące jej przebieg, jak opóźnianie czy odmowa wydania dokumentów, a udaremnianie – całkowite uniemożliwienie jej przeprowadzenia. Odpowiedzialność dotyczy tylko czynności, do których kontrolujący ma prawo, a przestępstwo ma charakter formalny – wystarczy samo utrudnianie, nawet jeśli kontrola ostatecznie się odbyła.
Add a Comment